StartDziałalnośćKonferencjeI Konferencja Polsko - Węgierska

Konferencja polsko- węgierska - 30.09 - 04.10.2012 - Nyiregyhaza (Węgry)

W dniach 30 września - 4 października 2012 roku odbyła sie 11 konferencja PZB "Budowanie prestiżu i znaczenia biblioteki XXI wieku". Tym razem była to pierwsza polsko - węgierska konferencja w mieście Nyiregyhaza na terenie Węgier. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele bibliotek z terenu całej Polski oraz po raz pierwszy grupa nauczycieli, którzy z wyraźnym zainteresowaniem przysłuchiwali się prelegentom oraz wyposażeniom bibliotek. W otwarciu konferencji uczestniczył wiceprezydent Nyiregyhazy, który z ciepłymi słowami zwrócił się do uczestników spotkania także w języku polskim. Merytoryczna część konferencji odbyła się w dniu i 1 i 2 października. Z polskiej strony prezentacje przedstawili: prof Jan Malicki, Teresa Leśniak Magdalena Forusińska, Paweł Duraj i Renata Wojtczak, Uczestnicy zwiedzili całkowicie odreasturowaną przez byłego dyrektora a naszego przyjaciela Nagy Laslo ,bibliotekę w Nyiregyhaza oraz bibliotekę w Debreczynie. W dniu 1 października odbyła się uroczysta kolacja z udziałem przedstawicieli miejscowej polonii. 2 października w godzinach wieczornych gościliśmy na kolacji w jednej z piwnicznych restauracji w słynnym węgierskim Tokaju. Nie obyło się oczywiście bez degustacji tego smakowitego trunku. Tam też zostało podpisane oficjalne porozumienie o współpracy pomiędzy Polskim Związkiem Bibliotek a stowarzyszeniem węgierskim rejonu wschodnich Węgier. W dniu 3 października polscy uczestnicy konferencji mieli okazję zwiedzić Miszkolc a następnie w Miszkolcu zakosztować relaksu na basenach termalnych wykutych w naturalnych skałach. W drodze powrotnej zahaczyliśmy o Słowację i 4 października nad ranem po kolei żegnaliśmy sie z uczestnikami na trasie przejazdu. Organizacja konferencji uświadomiła nam, że droga rozwoju polskich i węgierskich bibliotek jest bardzo spójna i porozumienie pomimo znacznych różnic językowych wyjątkowo bliskie, ze względu na mentalność obu narodów. Mogliśmy się osobiście przekonać, że przysłowie "Polak , Węgier dwa bratanki..." ma swoje praktyczne odzwierciedlenie.

Należy podkreślić wyjatkową rolę w organizacji tej konferencji kilkukrotnego uczestnika naszych konferencji, zasłużonego dla Nyiregyhaza , Nagy Laslo.

Przed biblioteką w Debreczynie Wnętrza biblioteki w Debreczynie Wnętrza biblioteki w Debreczynie Wnętrza biblioteki w Debreczynie W oczekiwaniu na kolację w Tokaju W oczekiwaniu na kolację w Tokaju Nad smacznym, złotym tokajem Nad smacznym, złotym tokajem wegry09.jpgCo my w tych paczkach kupiliśmy? My wiemy Spacer po Miszkolcu Spacer po Miszkolcu Otwarcie konferencji Pozytywna atmosfera w czasie obrad Zwiedzanie biblioteki w Nyiregyhaza Od lewej: wiceprezydent Nyiregyhaza - Város Alpolgármestere , prezes PZB – Jan Krajewski, dyrektor biblioteki w Nyiregyhaza W czasie obrad Nyiregyhaza – sala konferencyjna w bibliotece Nyiregyhaza - w holu biblioteki Toruńskie pierniki dla wiceprezydenta Nyiregyhazy
Załączniki:

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej…

Akceptuję