StartPZBWydarzeniaKonferencja w Bydgoszczy: WOKÓŁ PAULA LADEWIGA I JEGO „KATECHIZMU BIBLIOTEKI” (3

 

Miło nam poinformować, że zostaliśmy partnerem KonferencjiWokół Paula Ladewiga i jego "Katechizmu Bibliotek" (edycja 3) o której Zdzisław Gębołyś, pomysłodawca i przedstawiciel organizatora pisze w następujący sposób.

III Międzynarodowa Konferencja Naukowa, Bydgoszcz, 2023 r.o której pomysłodawca i przedstawiciel organiztora Zdzisław Gębołyś pisze w następujący sposób:

"W 2017 roku odbyła się konferencja naukowa pt. „Wokół Paula Ladewiga i jegoKatechizmu biblioteki”. Organizatorem konferencji byłZakładInformacji Naukowej, będący wówczas częścią składową Katedry Informacji Naukowej i Bibliologii. Rok wcześniej Zdzisław Gębołyś opublikował przekład „Katechizmu biblioteki” Paula Ladewiga, jednorazowe i wyjątkowe w swoim rodzaju dzieło z uniwersalnym przesłaniem, wykraczające nie tylko poza „ściany” bibliotek, ale także poza ramy zawodu bibliotekarskiego.
Konferencja przyniosła spory sukces. Widać to było w licznym udziale gości z całej Polski i z zagranicy, w pozytywnych echach w prasie fachowej, a przede wszystkim w formułowanych w trakcie konferencji oczekiwaniach nadania temu zdarzeniu cyklicznej formy, a przynajmniej określenia bliskiego czasu kontynuacji konferencji. Zachęceni tym pozytywnym odbiorem, jednocześnie przekonani o potrzebie jak najszerszej rozmowy i wymiany poglądów oraz refleksji naukowej, a także przekonani o interdyscyplinarnym charakterze tego dyskursu, zorganizowaliśmy drugą edycję tej konferencji w 2019 roku. I tym razem konferencja spotkała się z jeszcze większym odzewem. Pokłosiem obu konferencji są opublikowane tomy pt. „Wokół Katechizmu biblioteki Paula Ladewiga” (Bydgoszcz 2019; Bydgoszcz 2021).
Chcielibyśmy kontynuować dyskusję na temat potrzeb współczesnych bibliotek, oczekiwań użytkowników biblioteki, problemów związanych z jej funkcjonowaniem, wychodząc od syntetycznych przemyśleń Paula Ladewiga. Chcielibyśmy porozmawiać o przyszłości bibliotek, o wyzwaniach wynikających ze zmian technologicznych i kulturowych w otaczającym środowisku. Dlatego też postanowiliśmy zorganizować trzecią edycję tej konferencji w końcu maja 2023 roku."

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej…

Akceptuję